Site Loader
Cięcie laserem

Chirurgiczna precyzja i błyskawiczna szybkość atrybutami nowoczesnej technologii cięcia laserem

Cięcie laserem to wyjątkowo wydajna technologia, dzięki której można uzyskać szczeliny o wyjątkowo gładkich i czystych krawędziach. Pozwala ona na obróbkę zarówno metalowych płyt, jak i różnych innych tworzyw, takich jak plastik, ceramika, szkło i PCV. Technologia cięcia laserowego jest bardzo wszechstronna i można ją dostosować do wielu rodzajów materiałów o różnej grubości i przekroju, nawet dość masywnych blach, rur, elementów konstrukcyjnych i innych komponentów. Ta nowoczesna technologia zapewnia niezwykle wysoką dokładność wycinania nawet skomplikowanych elementów. Cięcie laserowe gwarantuje ponadto optymalny poziom wykończenia, a także prawie całkowity brak żużla, co redukuje potrzebę dalszej obróbki kształtowanych detali.

Właściwości cięcia laserowego

Cięcie laserowe odbywa się za pomocą sterownika komputerowego z błyskawiczną szybkością, gdzie precyzyjna wiązka laserowa (a dokładniej wiązka fotonów) jest kierowana przez specjalną soczewkę na linię obrabianego elementu. W ten sposób powstaje reakcja termiczna, dzięki której uzyskuje się o wysokiej dokładności szczelinę. Posługując się technologią cięcia laserowego, uzyskuje się efekt szybkiego topienia lub natychmiastowego parowania części materiału, który styka się z wiązką. Specjalny gaz wspomagający, który wydostaje się z dyszy wytwarza ciśnienie na tyle silne, aby oddzielić odpad i zapewnić jego całkowite usunięcie. Precyzyjna metoda cięcia laserowego sprawia, że wszelkie późniejsze działania korekcyjne stają się zbędne. Wysoka perfekcyjność obróbki i czystość gazów pomocniczych pozwala na uzyskanie czystego, wolnego od zadziorów, o bardzo małej chropowatości i wysokiej precyzji cięcia wybranego materiału.

Metody cięcia laserowego


Metody cięcia laserowego różnią się w zależności od używanego gazu lub źródła. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj, należy zwrócić uwagę na cięcie gazem obojętnym, gdzie zastosowany gaz pomocniczy jest w rzeczywistości obojętny w stosunku do obrabianego materiału, a najczęstsze to azot, argon i hel. Alternatywnie do operacji cięcia laserowego można wykorzystać tlen, co umożliwia szybszą obróbkę dzięki większemu uwalnianiu energii podczas fizycznej reakcji z danym metalem (utlenianie).

Ten typ cięcia laserowego jest najbardziej odpowiedni, jeśli zachodzi konieczność interwencji na grubszych powierzchniach. Z drugiej strony, obrabiane części są pokryte drobną patyną tlenku metalu i są nieco bardziej nieregularne niż części poddane obróbce metodą cięcia gazem obojętnym. Stosuje się też cięcie laserem diodowym, które zapewnia mniejsze zużycie energii i większą wydajność oraz umożliwia dużą prędkość obróbki, średnio o 15% większą niż cięcie, na przykład, laserem światłowodowym.

Cięcie laserowe stało się popularne w przemyśle na początku lat 80. Proces ten jest obecnie stosowany w wielu różnych gałęziach przemysłu i jest bardzo rozpowszechniony. Rzeczywiście, laser może być używany do wielu różnych prac związanych z cięciem i ma wiele zalet. Cięcie laserem jest niewątpliwie najlepszym narzędziem do cięcia każdego rodzaju powierzchni w zależności od celu, jaki ma zostać osiągnięty i materiałów wyjściowych.

Cięcie laserem

Cięcie laserem – kiedy jest wykonywane?

Cięcie laserem z ciecielaser.pl, to niezwykle powszechny mechanizm wydzielania cieplnego. Za pomocą wiązki laserowej, mocno opala się daną nawierzchnię artykułu, aż do pełnego odpowiedzenia czy stopnienia. Cięcie laserem zaczyna się wówczas, jeśli wiązka wciągnie w produkt w konkretnym punkcie. Cięcie laserem powoduje, iż obrabiany przedmiot rozdziela się. Wycinanie laserowe to bardzo popularna forma cięcia metalu w wypadku wielu dziedzin. Ma miejsce w halach produkujących części samochodowe, w sektorze górniczym.

Na czym polega cięcie laserem?

Cięcie laserowe odbywa się przy pomocy lasera, więc niezwykle mocno powiązanej strugi promieniowania o dobrej odległości fali. Sam proces opiera się o topienie czy odparowywanie ciętego materiału – laser na danym zakresie wchodzi w obiekt, będący na przykład elementem blachy, po czym nadtapia jego budowę, powodując też odpowiedzenie części związków tworzących się przy okazji tego mechanizmu. Rezultatem gotowym jest doskonała, gładka linia oraz dopełnione, nieostre krawędzie w miejscu po cięciu.

Jak jest laserowa obróbka metali?

Laserowa obróbka metali to nowatorska technologia stosowana w wielu branżach sektora, m.in. w dziedzinie samochodowej, powietrznej, elektronicznej. Za jej pomocą można ciąć i łączyć metale, natomiast też ich stopy. Spoiwa robi się w każdej pozycji. Łączenie laserowe ma też mnóstwo pozostałych korzyści. Przede wszystkim pozwoli na zmniejszenie zagrożenia połączonego ze zniekształceniem się obrabianego przedmiotu. W trakcie cięcia stosuje się wiązkę laserową skupioną na małym zakresie.

Laserowe cięcie blach

Laserowe cięcie blach jest metodą obróbki surowca, w trakcie jakiej jest wykorzystana smuga laserowa rozprowadzająca dużą ilość energii na niewielkiej powierzchni. Znaczy to, iż promień laserowy mocno opala opracowywany produkt w czasie zbliżenia się do niego. Całościowy mechanizm cięcia zaczyna się w czasie, gdy wiązka w konkretnym punkcie wejdzie w przestrzeń. Potem system laserowy kieruje się zgodnie z określoną geometrią oraz dzieli opracowywany przedmiot.

Cięcie laserem – zalety mechanizmu

Cięcie laserem wiąże się z wieloma niepodważalnymi korzyściami stosowania tego mechanizmu. Jedną spośród nich to, iż na koniec nie należy robić jakiejkolwiek obróbki. Dzieje się tak, bowiem cięcie laserem może zaimpregnować choćby krawędzie dzianin, w tymże dywany, co zabezpiecza ich krawędzie przed możliwym rozszarpywaniem się. To pozwala również wykluczyć czynność związaną z obróbką finalną, pokazowo jak piaskowanie lub mechaniczne uszczelnianie.

 

Cięcie laserem

Cięcie laserem – na czym właściwie polega?

Cięcie laserem (http://ciecielaser.pl/ciecie-laserowe-blach/) to jedna spośród wielokrotnie wykorzystywanych technik obróbki metali. Gwarantuje dobrą dokładność i wycinanie każdych wzorów. Jak funkcjonuje laser oraz w jakich sytuacjach należałoby go wykorzystać? Dowiedzmy się, na czym polega cięcie laserowe. W ostatnich czasach wykorzystuje się rozmaite formy obróbki metali i pozostałych produktów. Dostępnych sposobów jest faktycznie mnóstwo. Natomiast nie wszelkie gwarantują taką samą efektywność. W tej sprawie bez wątpienia na prowadzenie wysuwa się cięcie laserem.

Na czym polega cięcie laserem?

Cięcie laserem jest jednym spośród procesów wydzielania cieplnego. Uderzenie wiązki laserowej w przestrzeń opala ją do niezwykłe wysokiej temperatury, w efekcie czego jest stopienie czy pełne odparowanie produktu. Laser przebiega poprzez wcześniej określoną ścieżkę, w rezultacie czego ścięty jest dobrze dobrany składnik. Cały mechanizm jest niezwykle szybki oraz efektowny, wiąże się także z dość małym kosztem. Wycinanie laserowe wykorzystywane jest przy niezwykle dużym wyborze różnorodnych produktów, zarówno metalowych, jak również niemetalowych. Jednym spośród najpopularniejszych wykorzystań jest cięcie laserowe blach.

Cięcie laserowe – ogromne zalety

Technologia cięcia laserem blachy na tle standardowych sposobów obróbki mechanicznej metalu prezentuje się niezwykle wielkim zastosowaniem. Z formy wycinania laserowego mogą zastosować nie tylko przedsiębiorcy z branży przemysłowej, budowlanej czy metalurgicznej, jednak także klienci indywidualni wykazujący się potrzebą obróbki blachy czy rur na potrzeby własnego gospodarstwa domowego.

Rodzaje cięcia laserowego

W tym wypadku czynnikiem tnącym jest gorący promień lasera oraz technologiczny o dużej czystości. Należy wiedzieć, że cięcie laserowe składa się z 3 kroków (start cięcia, cięcie odpowiednie oraz zakończenie procesu cięcia). W czasie procedury strumień gazu jest prowadzony do przestrzeni cięcia, co wywołuje wytwarzanie stopionego oraz utlenionego artykułu na drugą stronę. Należałoby zaznaczyć, że rozróżniamy kilka typów cięcia laserowego, jakie różnią się pomiędzy sobą obrabianym produktem.

Gdzie własne wykorzystanie znajduje cięcie laserem 3d?

Teraz jeszcze powszechniej sięga się po różne, innowacyjne technologie działania. Jest to widoczne też we wszechstronnie pojmowanym sektorze. Mowa tu nawet o możliwości uzyskiwania ciekawszych rezultatów, jakie są bardziej dokładne, precyzyjne oraz atrakcyjne optycznie. Nie zaskakuje zatem fakt, iż klasyczne, stosowane dotychczas metody obróbki różnorodnych materiałów odchodzą w zapomnienie oraz są zastępowane poprzez rozwiązania charakteryzujące się większą innowacyjnością.